Podsumowanie cyklu – AQUA SPEED Open Water Series 2023

AQUA SPEED Open Water Series zdecydowanie może znaleźć się na liście sportowych wyzwań. Zawody na otwartych wodach potrafią być nie lada wyzwaniem nawet dla doświadczonych pływaków – w końcu uczestnicy sprawdzają swoje możliwości w niekontrolowanym żywiole. Cykl AQUA SPEED Open Water Series został stworzony nie tylko dla miłośników pływania w akwenach naturalnych, ale również dla debiutantów, dlatego też w tym sezonie dodaliśmy krótszy dystans ok. 0,475 km. Zawodnicy mogli również startować na dystansach: ok. 0,95 km, ok. 1,9 km oraz ok. 3,8 km. Zawody odbyły się w trzech lokalizacjach: Ślesin, Syców i Elbląg.

ASOWS 2023

Pierwszy przystanek cyklu AQUA SPEED Open Water Series 2023 miał miejsce w malowniczym Ślesinie. Inauguracja przyciągnęła na start absolutnie rekordową liczbę zawodników. Przed zawodami uczestnicy mieli okazję wziąć udział w rozgrzewce z dwukrotną olimpijką, medalistką mistrzostw Europy i finalistką mistrzostw świata oraz multimedalistką mistrzostw Polski w pływaniu – Anną Dowgiert.

Na dystansie 0,475KM pierwszy na mecie wśród mężczyzn pojawił się Antoni Lewandowski (04:11), zaś pierwszą kobietą była Joanna Wojnicka (08:48). Dystans 0,95KM najszybciej ukończył jeden z najlepszych triathlonistów w Polsce Tomasz Marcinek (11:58). Trzy minuty później linię mety przecięła pierwsza zawodniczka – Zofia Burkiewicz. Na dystansie 1,9KM pierwszy na mecie w kategorii mężczyzn pojawił się Marcin Florek z wynikiem 26:28. Najszybszą kobietą na tym dystansie była Paulina Wargacka (29:12). Najdłużej trwała rywalizacja na dystansie 3,8KM. Najszybszym zawodnikiem był Patryk Pawlaczyk (52:20). Wśród kobiet pierwsze miejsce na podium zajęła Ewa Jarzecka z wynikiem 1:03:32.

Gospodarzem kolejnego przystanku cyklu było piękne Miasto Syców. Rywalizacja podczas AQUA SPEED Open Water Series 2023 rozgrywała się nad Zalewem Stradomia Wierzchnia. Tutaj również zawodnicy mogli zrobić przedstartowy trening z Anną Dowgiert.

Rywalizację rozpoczął dystans 0,475KM. Najszybszy wśród zawodników był Mateusz Frątczak 00:06:32. Wśród zawodniczek pierwsza na mecie była Zofia Kuriata (00:07:55). Dystans 0,95KM najszybciej ukończył Marcin Paszkiewicz z czasem 00:12:54. Niecałe 50 sekund później na mecie pojawiła się najszybsza zawodniczka – Dominika Sasin. Na dystansie 1,9KM pierwszy na mecie w kategorii mężczyzn pojawił się Marcin Florek z wynikiem 00:27:55. Wśród kobiet rewelacyjną formę pokazała Karolina Jahnz (00:29:20). Najdłuższy dystans zdominował Marek Rother (00:52:47), a pierwszą zawodniczką  była Małgorzata Bołtuć z wynikiem 01:05:07.

Wielki finał cyklu AQUA SPEED Open Water Series 2023 odbył się w Elblągu, w samym centrum elbląskiej starówki. Zawody rozegrane zostały w rzece Elbląg. Na wszystkich dystansach zawodnicy rozpoczynali rywalizację od efektownego skoku do wody ze specjalnie przygotowanej platformy. Przed zawodami uczestnicy mieli wyjątkową okazję wziąć udział w rozgrzewce z Filipem Zaborowskim – finalistą pływackich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz wielokrotnym Mistrzem Polski.

Na dystansie 0,475KM pierwszy na mecie wśród mężczyzn pojawił się Mateusz Frątczak (00:06:21), zaś pierwszą kobietą była Lena Kozak (​​00:06:54). Dystans 0,95KM najszybciej ukończył jeden z najlepszych triathlonistów w Polsce – Tomasz Marcinek (00:11:59). Ponad dwie minuty później na mecie pojawiła się pierwsza zawodniczka – Julia Zwara. Na dystansie 1,9KM najszybszy w kategorii mężczyzn był Patryk Pawlaczyk (00:26:05), natomiast najszybszą kobietą była Zubel Beata (00:34:22). Na najdłuższym dystansie wyścig wygrał Filip Zaborowski z czasem 00:46:49, a najlepszą zawodniczką była Alicja Giedryś (01:09:17).

W związku z zakończeniem AQUA SPEED Open Water 2023 podczas finału odbyła się również dekoracja najlepszych zawodników według klasyfikacji generalnej całego cyklu. Po zsumowaniu wyników osiągniętych podczas zawodów w trzech lokalizacjach najlepszy na dystansie 0,475KM był Mateusz Frątczak, natomiast wśród kobiet Joanna Wojnicka Na nieco dłuższym dystansie 0,95KM zwyciężył Marcin Paszkiewicz, a najlepszą zawodniczką była Zofia Burkiewicz. Dystans 1,9KM należał do Igora Krajewskiego, a miejsce pierwsze wśród kobiet zdobyła Anetta Kadej. Najdłuższy i zarazem najbardziej wymagający dystans zdominował Sebastian Gogacz. Najszybsza na tym dystansie była Ewa Tomszys.

Dziękujemy za Waszą obecność i serdecznie gratulujemy wszystkim osiągniętych wyników. Mamy nadzieję, że za rok również się  zobaczymy!

Zapraszamy na nasze profile w mediach społecznościowych: FACEBOOK i INSTAGRAM.